Odjel za kroatistiku

Prof. dr. sc. Kornelija Kuvač-Levačić

Odjel za kroatistiku

Sveučilište u Zadru

klevac@unizd.hr

Google Scholar https://scholar.google.hr/citations?user=qCdIqN0AAAAJ&hl=hr&oi=ao 

CROSBI:  17449

https://www.bib.irb.hr/pretraga?operators=and|Kuva%C4%8D%20Leva%C4%8Di%C4%87,%20Kornelija%20%2817449%29|text|profile

ŽIVOTOPIS

 Prof. dr. sc. Kornelija Kuvač – Levačić je rođena u Zadru 1976. godine gdje završava Jezičnu gimnaziju (1994.), diplomski studij Hrvatskoga jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu (1999.), kao i poslijediplomski studij lingvistike (2003.). U skladu s nastavnim potrebama Odjela za kroatistiku i slavistiku Sveučilišta u Zadru, znanstveni i nastavni rad usmjerava joj se prema grani teorije i povijesti književnosti.

 Magistrirala je 2003., a doktorirala 2007. godine obranivši disertaciju Mitski jezik u hrvatskoj fantastičnoj prozi pred stručnim povjerenstvom u sastavu: prof. dr. sc. Krunoslav Pranjić, profesor emeritus, prof. dr. sc. Slavomir Sambunjak i prof. dr. sc. Nikola Ivanišin, profesor emeritus. Time je stekla akademski stupanj doktora humanističkih znanosti, znanstveno polje filologija, znanstvena grana teorija i povijest književnosti.

Dosad je objavila tri knjige, šezdesetak znanstvenih, preglednih i stručnih radova (navećim dijelom u časopisima i zbornicima s međunarodnom recenzijom, klasificiranih u skupinama A1 i A2 i indeksiranih u međunarodnim bazama), održala nekoliko ciklusa predavanja na sveučilištima u Ljubljani, Varšavi, Pragu, Krakowu i Katowicama u sklopu programa mobilnosti te izlagala na oko četrdesetak međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova. Od njezinih aktualnih interesa ističe se interes za proznu pripovjednu produkciju hrvatskih spisateljica 20. i 21. stoljeća, istraživanja konstrukcije literarnih identiteta, odnos književnosti i ideologije te hrvatsku književnu fantastiku. Na korpusu novije hrvatske književnosti nekoliko je godina istraživala reprezentacije materinstva. Zanima je odnos književnih i kulturalnih praksa, istraživanja teorija identiteta i književnih teorija uz primjene u suvremenim interpretacijama tekstova hrvatske književnosti. Dio interesa usmjerava prema različitim aspektima istraživanja intertekstualnosti i intermedijalnosti književnoga teksta. Od 2011. dio znanstvenog interesa usmjerava i prema istraživanju čitateljskih kompetencija i teorijama čitanja općenito.

Od 2000. god. radi na Odjelu za kroatistiku i slavistiku Sveučilišta u Zadru, gdje je do reforme studija 2005. predavala: Dječju književnost, Slovensku književnost (seminar) , Teoriju književnosti (seminar), Stilistiku teksta (na Odjelu za izobrazbu učitelja i odgojitelja).

U sklopu reforme studija Hrvatskog jezika i književnosti samostalno je izradila programe i silabuse, bila nositeljica te izvodila nastavu na sljedećim kolegijima: Uvod u studij književnosti, Interpretacija književnoga teksta, Hrvatska fantastična proza, Hrvatsko-slovenski književni kontakti, Dječja književnost i književnost za mlade

Danas predaje kolegije:

Teorija književnosti (obvezni)

Hrvatska književnost 19. stoljeća (obvezni)

Teorija čitanja i razvoj čitateljskih kompetencija djece i mladih (izborni)

Hrvatske spisateljice 20. i 21. stoljeća (izborni)

Dječja književnost i književnost za mlade (2020./21, 2021./22., obvezni i izborni)

Književna emocionologija (izborni)

 

Od 2010. do 2017. obnašala je funkciju predstojnice Odsjeka za hrvatski jezik i književnost (koji je tada bio dio Odjela za kroatistiku i slavistiku), a u akad. god. 2011./2012., 2013./2014. te 2015./16. i 2016./17 funkciju zamjenice pročelnika Odjela za kroatistiku i slavistiku.

Od 2012. do 2015. (četiri godine) bila je voditeljica Međunarodne ljetne škole hrvatskog jezika, književnosti i kulture Zoranićeva arkadija na Odjelu za kroatistiku i slavistiku Sveučilišta u Zadru.

 

Bila je mentorica pri izradi šezdesetak diplomskih radova studenata i četrdesetak završnih radova.

Mentorirala je disertaciju dr. sc. Amande Car – Društveni ideologemi u hrvatskoj distopijskoj prozi  (obranjena 2017.)

Od 2014. mentorski vodi  doktorandicu Anu Marin (r. Vulelija), mag. philol. croat. na poslijediplomskom sveučilišnom studiju Humanističke znanosti Sveučilišta u Zadru, a od 2019, i doktorandicu Jelenu Alfirević, mag. philol. croat.

U znanstveno-nastavno zvanje docentice izabrana je u listopadu 2010. Godine 2016. bira se u znanstveno nastavno zvanje izvanredne, a 2022. u zvanje redovite profesorice.

Od rujna 2021. voditeljica je projekta Tijelo, identitet i emocije u hrvatskoj i slavenskom književnostima 20. i 21. stoljeća (TIEH 2021) IP. 01.2021.09  koji je sufinanciran iz vlastitih sredstava Sveučilišta u Zadru.